Şirket Profili

Sistem Alüminyum,  Türkiye’nin önde gelen alüminyum ekstrüzyon profil ve kompozit panel üreticisi şirketlerinden biridir. 1994 yılında kurulan şirket, alüminyum mimari sistemler ve endüstriyel uygulamalar için alüminyum profillerin tam entegre tasarımcısı ve üreticisidir.

120.000 m2’si kapalı olmak üzere 330.000 m² alan üzerinde kurulmuş olan Ergene-Tekirdağ fabrikamız; kalıp üretiminden başlayarak, dökümhane – alüminyum külçe üretimi, ekstrüzyon hatları, elektrostatik toz boya ve eloksal tesisleri, ahşap kaplama bölümü, mekanik işlem tesisi ve kompozit panel üretim hatlarını bünyesinde bulunduran tam entegre bir tesistir.

Sistem Alüminyum’da; mimari ve endüstriyel sektörlerde kullanılan alüminyum ekstrüzyon profiller ve cephe uygulamaları için alüminyum kompozit paneller olmak üzere iki ana ürün grubunda üretim yapılmaktadır. Bunlara ek olarak 2021 yılı itibariyle  Dövme (forging) Alüminyum tesisimiz de faaliyete başlamıştır.

‘Ben’ değil, BİZ!

Taklit edilemeyecek en büyük gücümüzün çalışanlarımız olduğuna inanıyoruz ve en yüksek yatırımımızı insan kaynaklarımıza yapmaktayız. Endüstriyel ve mimari alüminyum ürünler sektöründe çeyrek asrı aşkın Ar-ge, Ür-ge ve üretim deneyimlerimizi, her birimde kadrolarımıza kattığımız genç ve iyi eğitimli gençlerimize aktarıyoruz. Yıldan yıla büyüyen şirketimizin Ergene’de bulunan üretim tesisleri ve İstanbul idari merkezinde 160’ı kadın olmak üzere toplam 1.200 çalışanımız bulunmaktadır.

Toplumumuzun refah seviyesine ulaşmasına katkı sağlayan en önemli değerlerimiz olarak gördüğümüz kadın çalışanlarımız idari, üretim ve mühendislik gibi hassas kadrolarımızda istihdam edilmektedir.

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin:

Sistem’in “Sürdürülebilirlik” ve “Sosyal Sorumluluk” faaliyetleri, toplumsal, çevresel ve ekonomik boyutlar bağlamında ele alınmaktadır. Sistem’in kurumsal sürdürülebilirlik anlayışının ana hatlarını, sürekli iyileştirmek ve daha ileri hedeflere taşımak, oluşturmaktadır.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Politikamız:

Şirketimizin Kurumsal Sürdürülebilirlik Politikası, gerek Sistem Alüminyum Tesislerinin bulunduğu bölge ve gerekse yurt çapında, Sistem’in paydaşlarına karşı sorumluluğunu ortaya koyacak şekilde değerlendirilmektedir. Bu nedenle tedarikçiler, bayi ağı ve tüm paydaşlarla bir değer bütünlüğü oluşturulması doğrultusunda, “sürdürülebilirlik” yaklaşımı ve “kurumsal sosyal sorumluluk” uygulamaları bir arada ele alınmaktadır.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Politikası, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim temelinde;

 • Riskleri etkin bir biçimde yöneterek, tüm süreçleri sürekli iyileştirmek,
 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda sıfır kaza ilkesiyle çalışmak,
 • Şirket performansını ve üretimin verimliliğini artırmak,
 • Çalışanları aktif katılıma özendirerek açık iletişim ortamı sağlamak,
 • Enerjiyi verimli kullanmak, çevresel dengeyi ve doğal kaynakları korumak,
 • Paydaşların iklim değişikliği konusunda bilgilerini ve toplumsal bilincini artırmak,
 • Ulusal çevre mevzuatı, ilgili çevre standartları ve bu alandaki en iyi teknolojileri temel alan sürdürülebilir bir çevre yönetimi politikası izlemek,
 • Tüm faaliyetlerinde bilgi güvenliği ve iş sürekliliğini sağlamak,
 • Ulusal ve uluslararası mevzuat gerekliliklerine uymak,
 • Paydaşlarıyla ilişkileri şeffaf bir biçimde ve ortak akıl ile yönetmek,
 • Müşteri memnuniyetinde sürekliliği sağlamak,
 • Tedarikçilerini sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik olarak geliştirmek,
 • Sürdürülebilir çevre politikası uygulamalarını, şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmak,
 • Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetlerini, Şirket stratejileri, hedefleri ve öncelikleri doğrultusunda paydaşlarına sunmak,
 • Başta etik değerler olmak üzere, Kurumsal Yönetim İlkelerini Şirket kültürü olarak benimsemek, prensiplerini kapsamaktadır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Anlayışımız:

Sistem’in sürdürülebilirlik anlayışı, gerek kurumsal sosyal sorumluluk ve gerekse toplum üzerinde etki kriterleri dikkate alınarak, hem kurum bünyesinde, hem de topluma yönelik sosyal çalışmalar çerçevesinde yürütülmektedir.

Dolayısıyla, Sürdürülebilirlik Yönetişimi çerçevesinde; İklim Değişikliği konusundaki faaliyetler ve Emisyon Oranları; Ürün Portföyü ve Ürün Stratejileri; Pazarlar ve Müşteri Memnuniyeti; Ar-Ge Yönetimi, Dünya Klasında Üretim (WCM) ve Yönetim Standartları; Enerji Verimliliği; Çevre Yönetim Sistemleri; İş Sağlığı ve Güvenliği; Çalışma Ortamı ve Yetenek Yönetimi; Tedarik Zinciri Yönetimi; Bayi Ağı önem taşımaktadır. İklim değişikliği, çevre, işçi sağlığı ve güvenliği, kurumsal yönetim, etik değerler, tedarik zinciri ve sosyal sorumluluk ekseninde Sürdürülebilirlik Raporları’nın hazırlanması, Sürdürülebilirlik Politikası’nın temel değerlendirilmesi olarak ele alınmaktadır.

Kalite Yönetimi:

Alüminyum profil sektöründe sürekli gelişmeyi ve öncü olmayı hedefleyen firmamız kalite sistem çalışmalarıyla da bu amaca ulaşmak için hızlı adımlarla ilerlemektedir. CE, TSE, EN, statik toz boya uygulamaları için QUALICOAT, eloksal uygulamaları için QUALANOD belgelerine sahip olan firmamız, IATF:16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, AS 9100 Havacılık, Savunma ve Uzay Kalite Yönetim Sistemleri, ISO 9001, ISO 14001,
ISO 45001, ISO 50001 ve ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi gibi sistem belgelerine sahiptir.

Sistem Alüminyum’da insan ve çevre sağlığına saygılı üretim yöntemleri benimsenmiştir. Sistem Alüminyum’dan tedarik edeceğiniz mamullerin yüzey işlemleri için zorunlu olan kimyasalların kullanımında REACH ve ROHS gerekliliklerine uyulmaktadır.

75’i aşkın ülkeye ihracat yapan Şirketimiz, sektöründe Türkiye ihracat lideri olup; “Alüminyum Çubuk ve Profiller” kategorisindeki ihracatıyla, İDDMİB “İhracatın Metalik Yıldızları” ödül törenlerinde 2018, 2019, 2020 ve 2022 yılları birincilik, 2023 yılında ikincilik ödüllerini kazanmıştır.

Markalarımız:

Yıllık 103.000 ton üretim kapasitesi bulunan tesislerimizde “Sistem” markamızla havacılık, denizcilik, otomotiv, yapı, beyaz eşya, aydınlatma ve enerji gibi sektörler için endüstriyel alüminyum profiller üretilmektedir.

Yapı sektörü için alüminyum ekstrüzyon çözümler:

Alutech System Series® giydirme cephe sistemleri, yalıtımlı-yalıtımsız doğramalar, sürme sistemleri, ışıklık sistemleri, çelik takviyeli cepheler, ofis bölmeleri, kompozit ve seramik-taş-granit kaplama cephe uygulamaları için alt taşıyıcı sistem ürünlerimizi kapsayan mimari alüminyum profil sistemleri markamızdır. Sektöre sunulan mimari sistemlerimiz her aşamada mühendislik testlerinde geçirilmiş ve Avrupa (EN) normlarında tüm aksesuarlarla uyumu sağlanmıştır.

Yaratıcı cephe uygulamaları için Alutechbond® Alüminyum Kompozit Panel:

Alutechbond®; yaratıcı fikirlerinize, farklı tasarım ve uygulama isteklerine cevap verebilecek şekilde cephelerin vazgeçilmez parçası olan Alüminyum Kompozit Panel (ACP) ürünlerimizin markasıdır. Yıllık toplam 6.000.000 m2 üretim kapasitesine sahip iki hattan oluşan tesisimizde; dış ve iç cephe uygulamalarınız için dilediğiniz niteliklerde metalik veya mat onlarca renk seçeneğinde düz, desenli veya dokulu seçeneklerde ve istenilen ölçülerde alüminyum kompozit panel üretilmektedir. A2 (Aleve Dayanıklı), B1-FR (Geç alev alan) ve B2 Standart tip sınıflarında ürettiğimiz paneller, Avrupa Kalite Standartlarına (EN) uygun niteliktedir.

Sistem Alüminyum Dövme:

Makine sanayi gibi endüstriyel sektörlerde, yüksek performans sergilemek için sert ama aynı zamanda hafif bir parçanın gerekli olduğu her türlü uygulamalarınız ve ürün talepleriniz için Sistem Alüminyum Dövme ideal bir çözüm ortağıdır. 2.500 ve 4.000 ton dövme (forging) gücüne sahip 2 adet prese sahip tesisimizde, yıllık 7.000 tona ulaşan kapasite ile her türde alüminyum parçanın sıcak dövülerek şekillendirilmesi sağlanır.

Alüminyumda Tam Entegre Çözüm Ortağınız

Sistem Alüminyum, yenilikçi ve kaliteli alüminyum profilleriyle tanınan öncü bir kuruluştur. Yılların deneyimi ve uzmanlığıyla, müşterilerine estetik ve dayanıklı çözümler sunar. Mimari yapılar, otomotiv endüstrisi ve endüstriyel uygulamalar için çeşitli alüminyum ürünleriyle sektörde öne çıkar. Mühendislik hassasiyetiyle üretilen ürünler, modern tasarım anlayışı ve teknolojiyle bir araya gelerek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarır.